Hareketli piyasalara ‘Ramazan’ molası verildi!

 Hareketli piyasalara ‘Ramazan’ molası verildi!


Hareketli piyasalara ‘Ramazan’ molası verildi!

Sevgili dostlar,

2018 yılında sezonu erken açan kuyumcular, kuyumcu odaları, Mücevher İhracatçıları Birliği, İTO ve İSO’daki seçimlere odaklanmış, Mart, Mezopotamya ve Çukurova fuarlarının etkisiyle hareketli bir sezona ‘Merhaba’ demişti. Ancak, erken seçim kararı alınması, döviz ve altının ateşinin yükselmesine bir de Ramazan ayı eklenince hareketli geçen piyasalar, bir anda frene bastı. Ramazan ayının son haftalarına doğru yurt içi piyasaların yeniden canlanması bekleniyor.

Mezopotamya ve Çukurova Fuarı!
İlki 2015 yılında yapılan ve üç yıl aradan sonra Sereks Fuarcılık firmasının Diyarbakır Kuyumcular Odası desteğiyle düzenlenen Mezopotamya Fuarı’nın katılımcıların beklentilerini fazlasıyla karşıladığını not etmekte fayda var. Aynı durumu, Gaziantep ve Kahramanmaraş’ta gerçekleştirilen ve bu yıl, ilk adresi olan Adana’da düzenlenen Çukurova Mücevher Fuarı için de söyleyebiliriz. Start Fuarcılık ve Adana Kuyumcular Odası, fuarla Akdeniz piyasasına hareket getirdi. Söz konusu fuarlar, özellikle hafta sonları dolup taşan profesyonel alıcılarıyla dikkat çekmişti.  İki fuar için de tek handikap, tarihlerinin birbirine çok yakın olmasıdır. Fuar tarihlerinde yapılacak bir düzenlemeyle Adana ve Diyarbakır fuarlarının yıllarca organize edilebileceğine inanıyorum.

Sektörü umutlandıran gelişmeler!
Türk kuyumculuğunun önemli pazarlarından biri olan Dubai’de getirilen vergiyle sarsılan ticari ilişkilerin normale dönmeye başlaması ve İKO, JTR, İTO ve İSO komitelerine seçilen yönetimlerin sorunların çözümünde ortak akılla hareket ederek birlik ve beraberlik içinde irade göstermesi, sektörün geleceği adına herkesi umutlandırıyor. Nitekim, kurum başkan ve yöneticilerinin İstanbul Kuyumcular Odası’nda düzenlenen kahvaltıda kamuoyuna birliktelik fotoğrafı vermesi, Ankara’da görüşmelere birlikte gitmesi ve son olarak Ekonomi Bakan Yardımcısı Sayın Fatih Metin’le İKO’da saatler süren yemekli toplantıda fikir birliğiyle sorunları dile getirmesi, tarihe not düşülmesi gereken gelişmeler olarak sayabiliriz.

Bu yıl düğün sezonunun herkes için iyi geçmesini dilerken, Babalar Günü ve Ramazan Bayramı’nızı da şimdiden tebrik ederim. 



Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.